Цими днями у музеї з’явився новий експонат з цікавою і незвичайною історією. Директорка Херсонського обласного краєзнавчого музею Ольга Гончарова ділиться подробицями знахідки середньовічної амфори на морському узбережжі Одеси:
«10 червня цього року мешканці Херсона прогулювались одеським пляжем і помітили групу людей, які намагалися врятувати з морської води прісноводних черепах. Бідолах принесло потужною течією з дніпровських плавень.
Двоє херсонців миттєво підключились до рятувальних робіт і їм вдалося виловити двох черепах.
Несподівано вони помітили в морі дивний предмет, схожий на вазу або гігантський поплавок. Роздивившись, зрозуміли, що це амфора, яку розгойдувало на хвилях. Її вдалося обережно підтягнути ближче до берега і разом підняти. Вона виявилась досить важкою.
«Рятувальники» Юрій Пословский, історик за освітою, і Сергій (дозволу на публікацію прізвища ми поки не маємо), який захоплюється історією краю, не вагаючись зв’язались з відомою херсонською краєзнавицею Мариною Тарасовою, яка на той час теж перебувала в Одесі.
Марина порадила передати амфору до Херсонського музею, бо зрозуміла, що цей предмет, ймовірно, принесений річковою водою з пониззя Дніпра після російського теракту на Каховській ГЕС. Вона зв’язалася з музеєм, і питання про передачу нового цікавого артефакту культурно-історичної спадщини України було вирішено.
Така знахідка для всіх співробітників Херсонського обласного краєзнавчого музею стала великою радістю. Адже колекція музею була пограбована російськими окупантами, і доля багатьох раритетів невідома. Тому факту, що амфора дивним чином опинилася в музеї, сприяв ланцюжок добрих дій херсонців, які є справжніми патріотами своєї землі.
Вже при первинному огляді виявилось, що це амфора часів величної епохи Київської Русі. Саме в цей час пониззя Дніпра було місцем перетину важливих торговельних шляхів, більш відомих під назвою «Шляху з варягів у греки».
Протягом Х–ХІІІ ст. на Великому Потьомкінському острові поблизу сучасного Херсона існувало давньоруське торгове місто Олешшя, яке було своєрідними водними «воротами» Київської держави.
З Візантії сюди надходили різноманітні товари. У великих глиняних амфорах-корчагах доправлялися на Русь вино та оливкова олія. Знайдена амфора є свідком нашої історії тих давніх часів.
Дякуємо всім, хто долучився до рятування, перевезення і передачі до Херсонського музею цього прекрасного, цінного експонату!»