Будівля музею природи – пам’ятка історії та архітектури, зведена на початку ХХ ст. за кошти Херсонського губернського земства та доброчинні внески містян. Музей відкрився у січні 1906 р. і був єдиним в Україні приміщенням, побудованим саме для музейної експозиції.
Засновником і першим директором музею став Йосип Пачоський – видатний вчений, натураліст, який зробив значні відкриття в природничій науці. 26 років невтомної праці він присвятив формуванню першої унікальної колекції флори і фауни Півдня України. Зібрані ним зразки і досі прикрашають експозицію музею.
Сьогоднішній музей природи є частиною комплексу Херсонського обласного краєзнавчого музею, природнича колекція якого нараховує понад 49 тис. одиниць зберігання.
Виставка «Історія створення Херсонського природничого музею» презентує документи, що розповідають про діяльність губернського ентомологічного кабінету та створення природничого музею. У вітринах розміщені найперші експонати музею, серед яких дарунки відомих діячів Херсонського земства родини Фальц-Фейнів, зоолога О.Браунера та експонати, створені руками засновника музею Й.Пачоського.
Виставка «Усе починається з води» – це вступний екскурс до основної експозиції, що розкриває глибокий взаємозв’язок між різними живими істотами планети – від гігантів до мікроскопічних створінь – та водою.
За допомогою представлених експонатів можна дізнатися про походження води на планеті, подивитися на зовні просту формулу води іншими очима та зрозуміти як потрібно берегти водні ресурси, щоб не опинитися на межі екологічної катастрофи.
Одна з найцікавіших виставок музею природи «Херсонське сафарі» допоможе здійснити подорож до різних куточків дикої природи нашої планети. Тут можна побачити мешканців дрімучих лісів – ведмедів, тигрів; тварин, що мешкають на гірських вершинах та степових просторах – снігового барса та вовків. Більшість експонатів, задіяних на виставці, представляють рідкісні і зникаючі види та були виготовлені найкращими майстрами-препараторами кінця ХІХ – початку ХХ століть.
А, відвідавши вологі тропічні ліси, можна потрапити в оточення яскравих метеликів та хижих рептилій.
Виставка «Мешканці Світового океану»
На виставці за допомогою сучасних музейних засобів відтворено мілководні акваторії та глибоководні ділянки Нижнього Дніпра, Азовського та Чорного морів. Тут можна побачити типових для цих місць птахів, характерні види промислових риб і донні ландшафти з різноманітними безхребетними.
Яскравим доповненням експозиції є акваріумна частина з різними видами дніпровських і екзотичних риб, земноводних і черепах.
Розмаїття фауни і флори водних екосистем Херсонщини доповнює колоритна діорама «Мешканці тропічних вод». Складні природні умови життя серед полярних айсбергів ілюструють китоподібні, пінгвіни, білий ведмідь.
Справжньою родзинкою музею є центральний експонат – найбільший музейний предмет – 26-метровий скелет велетенського кита-фінвала, добутий китобоями України біля берегів Антарктиди. Грандіозний об’єкт, змонтований наприкінці 1990-х років, займає весь другий поверх приміщення.
Меморіальна кімната Й. К. Пачоського
Експозиція присвячена пам’яті вченого-природознавця Йосипа Пачоського, його роботі з вивчення флори та фауни на території Херсонської губернії.
Меморіальні речі Пачоського, які зберігалися в музеї, дозволили відтворити фрагмент робочого кабінету вченого. Тут можна побачити його світлини, рукописи, численні наукові праці. У вітринах – ентомологічні коробки, чучела ссавців і птахів, спиртові препарати, гербарії, зроблені руками вченого.
Заключним розділом експозиції «Мешканці світового океану» є «Льодовий дивосвіт природи». Він присвячений життю в північних регіонах Арктики та Антарктики. Серед білих ведмедів та пінгвінів можна побачити фрагмент арктичного судна з приладдям для китобійного промислу: гарпунна гармата, корабельні ліхтарі, спорядження китобоїв.