Головний корпус

Історія краєзнавчого музею у Херсоні розпочалася з невеликої колекції старожитностей, яку почав збирати у 1890 році видатний український археолог і громадський діяч Віктор Гошкевич. Того ж року колекція отримала офіційну назву «Археологічний музей при Херсонському статистичному комітеті».

У 1897 році в місті розпочинає роботу Ентомологічний кабінет губернського ентомолога, згодом видатного ботаніка і еколога, Йосипа Пачоського. На основі цих двох центрів формування музейної колекції в кінці ХІХ ст. в Херсоні виникають два музеї: «Археологічний музей при Херсонській губернській вченій архівній комісії» з 1898 року, директор Віктор Гошкевич, та «Природничо-історичний музей Херсонського земства» з 1899 року, директор Йосип Пачоський. У ХХ ст. музеї декілька разів змінювали свою назву, об’єднувались в єдиний краєзнавчий музей і роз’єднувалися в окремі заклади, а експозиції та фондові колекції знаходилися в історичних будівлях: музей історії по вул. Ушакова (колишня Говардовська), 16, з 1911 року, і музей природи по вул. Театральна (колишня Вітовська), 5, з 1906 року. З 1963 року, коли було останнє об’єднання, музей існує під сучасною назвою «Херсонський обласний краєзнавчий музей». З грудня 1965 року філіалом ХОКМ став Каховській історичний музей. У 1977 році зі складу краєзнавчого музею організаційно виділився Херсонський обласний художній музей. З 1978 року експозиція двох частин музею (історичний і природний) демонтуються і разом з фондовими колекціями переїжджають у нову будівлю по вулиці Соборна, 9. У грудні 1982 року тут відкрилась експозиція.

У1980 – 90-ті роки музей повернув собі будинок по вул. Театральна, 5 і розгорнув експозицію літературного музею в будівлі по вул. Театральна, 1. У музеї працює чотири основні експозиції й один виставковий зал, проводяться екскурсії та заходи. Заклад стає крупним музейним комплексом. Продовжують активно поповнюватись усі колекції. В середині 1990-х років музей змінює свою стратегію. Залишається дві основні експозиції, які постійно вдосконалюються, відкриваються нові змінні виставки.

Останніми роками проводились реставраційні роботи музейних будівель, створювались нові та оновлювались старі фондосховища. Заклад працює за всіма напрямками музейної роботи: займається виставковими та видавничими проектами, поповненням колекцій, реставрацією предметів. Створений у ХІХ ст., музей на сьогодні є одним з найбільших на півдні України регіональним, культурним, науково-методичним центром з дослідницьким потенціалом і виставковим комплексом. Сучасний музей став місцем, де відбувається діалог глядача з історією.

Засновники музею

Віктор Іванович Гошкевич (1860-1928)

Видатний український історик, археолог, краєзнавець, громадський діяч, видавник газети «Юг». Герой праці (1927 р.), засновник і перший директор Херсонського історико-археологічного музею (згодом Херсонський обласний краєзнавчий музей).

Йосип Конрадович Пачоський (1864-1942)

Видатний вчений-натураліст, ботанік, зоолог, еколог, основоположник фітоценології, один із засновників заповідника «Асканія-Нова», директор заповідника «Беловежская Пуща» (1923-1928 рр.), засновник і перший директор Природно-історичного музею Херсонського земства (згодом відділ природи Херсонського обласного краєзнавчого музею).