Голодомор

В останню суботу листопада в Україні вшановують пам’ять жертв голодоморів. У цей день ми згадуємо мільйони загиблих українців у 1921-1923 роках, в найстрашніші, влаштовані тоталітарним сталінським режимом 1932-1933 роках, у 1946-1947 роках. Ми запалюємо свічку й відчуваємо мороз по шкірі. Українці пережили цей жах, пережили й перемогли. І безневинні жертви голодоморів заморені, замордовані, але не забуті!

Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку, на якій представлені свідоцтва злочинної діяльності радянської влади проти українського народа.

У Херсонському обласному краєзнавчому музеї зберігаються унікальні експонати, які свідчать про страшні роки голодоморів на Херсонщині.

Серед них світлини Гавриїла Людвіговича Раппепорта – відомого фоторепортера початку XX століття.

Під час голодомору 1920-х років Раппепорт зробив ряд фотографічних знімків, що відобразили жахи голодомору на Херсонщині.

Підвода з трупами. 1920-ті роки. Херсон. Фото Г.Раппепорта

На порозі хати – людина, що вмерла від голоду. Херсонщина. 1920-ті роки. Фото Г.Л.Раппепорта

Вози з померлими. Херсон. 1920-ті роки. Фото Г.Л.Раппепорта

Виснажені голодом селяни Херсонщини. 1920-ті роки. Фото Г.Л. Раппепорта

Депутати з Волині відвідують херсонську лікарню, в палатах якої виснажені від голоду люди. 1920-ті роки. Г.Л.Раппепорт

Також у  музеї зберігаються оригінальні щоденники і малюнки Григорія Михайловича Трояна, уродженця с. Нововоскресенське Нововоронцовського району Херсонської області. Він засвідчив жахливу  картину голодомору 1932-33 років у рідному селі. Тут він і пережив ці трагічні події, які назавжди закарбувалися у  пам’яті. Адже на очах малого хлопчика вимирали цілі сім’ї. Пережиті спогади  вилилися у написання серії плакатів та розповідей про страшні голодні часи. Роботи, виконані в стилі примітивізму, намальовані фломастерами.

Спогади, пережиті в дитинстві, Григорій Михайлович опублікував у 2008 році в книзі «Голодомор-33». Наприклад, автор згадує хлопчиків-жебраків, які невідомо звідки прийшли до села. Ці  безпритульні та голодні діти жебракуючи ходили по хатах та співали пісень, деякі з них врізалися у пам’ять Г. М. Трояну :

«А на хаті серп і молот.

А у хаті – смерть і голод.

Нема хліба, нема сала:

Все Московія забрала».

Або ж :

«Йосип Сталін, сучий сину,

Всохли б тобі руки –

Як ти кинув Україну

На голодні муки…»

Згодом хлопчиків не стало. В перші дні весни батько автора книги разом із односельчанами зайшов до напівзруйнованої хати. Заглянувши до печі вони побачили дитячі скелети, то були скелети Сеника й Андрійка. На тіла їх страшно було дивитися, адже руки, ноги й животи були погризені пацюками. Цю страшну картину Г. Троян зобразив на одному із плакатів, переданому до музею.

У нинішній війні росія переслідує ту саму мету, що й під час голодоморів – геноцид українського народу. Вона використовує схожі інструменти підкорення та інформаційні технології. Але сьогодні ми маємо власну державу й армію. І завдяки цьому можемо успішно протистояти ворогу.

О 16.00 запаліть свічку на знак пам’яті про тих, хто загинув страшною смертю від голоду. Передайте тепло, допоможіть тим, хто сьогодні бореться, аби більше цього ніколи не сталось!

Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо!

73