Колекція археологічних матеріалів "Любимівка IV"

Колекція археологічних матеріалів "Любимівка IV"Перші люди прийшли на терени сучасної Херсонщини близько 30 тис. р. тому. Можна припустити, що в ті давні часи лише поодинокі мисливці відвідували наш край, однак археологічних пам'яток того періоду на землях нашої області більше, ніж в будь-якому іншому регіоні Півдня чи Сходу. Найпоказовіші стоянки цієї епохи знайдено поблизу села Любимівка Каховського району.

Більшість тамтешніх пам'яток належать до Оріньякської археологічної культури пізнього палеоліту (давнього кам'яного віку), яка побутувала 30-20 тис. рр. тому на території Європи від Атлантичного океану до Чорного моря. Для кременевого інвентарю оріньякських стоянок характерні набори специфічних скребків та різців, зубчастих знарядь, широке поширення ретушованих пластин – знарядь для обробки шкір, кістяних та дерев'яних предметів побуту і полювання.

Однією зі стоянок поблизу Любимівки є т. зв. "Любимівка IV" відкрита відомим українським археологом Миколою Оленковським у 1978 р. Вчений багато років – аж до 1989 р. – продовжував тут свою роботу, по крихтах збираючи знахідки, що розповідають про найдавніших мешканців нашого краю. Вичерпно дослідивши територію давньої стоянки та глибоко проаналізувавши отримані результати, Микола Петрович неодноразово публікував матеріали "Любимівки IV" як в науковій, так і в популярній археологічній літературі. І ось, минулого 2013 р., він подарував цю (та ряд інших, про які ми поговоримо іншого разу) колекцію Херсонському обласному краєзнавчому музеєві.

У складі колекції – близько чотирьох сотень предметів кременевої індустрії палеолітичної людини. Сировиною для цих виробів слугував жовновий та галечний камінь доброї якості, сірого, а іноді чорного, кольору. Близько половини всіх виробів наразі вкрито блакитною патиною, але решта зберегли свій природний колір та характерну для кременю напівпрозорість. Цікаво, що два предмети мають сліди перебування у вогні.

Типологічно комплекс предметів видається досить непоказним. Виразними серіями представлено лише три категорії знарядь – скребки, різці та долотоподібні знаряддя. Разом з нечисельними вістрями та скребкоподібними знаряддями та фауністичними рештками (які, на жаль, важко інтерпретувати в контексті цілої колекції) вони репрезентують матеріальну культуру мешканців давньої стоянки, які, нагадуємо, були одними з перших мешканців нашого краю і цілої Степової України та мешкали на наших землях близько 30 тис. років тому.

Колекція археологічних матеріалів "Любимівка IV"Колекція археологічних матеріалів "Любимівка IV"

Антон Костенко,
молодший науковий співробітник відділу науково-фондової роботи Херсонського краєзнавчого музею