Костюм з бабусиної скрині

Музей – скарбниця історії, де кожен експонат відчиняє завісу у минуле. Музейні працівники сьогодні, як і колись, збирають нові матеріали під час експедицій. Подорожі науковців шляхами Херсонщини  є не тільки джерелом етнографічної інформації, а ще й суттєвого поповнення колекції.

Під час поїздок по селам, шукаєш конкретні речі, які донедавна тут побутували, наприклад, елементи народного строю. Який же настигає розпач, коли всі зусилля залишаються марними. Та іноді трапляються удачі, і ті речі самі «приходять» до музею. Точніше зовсім несподівано їх приносять мешканці нашого міста. Один з таких випадків стався нещодавно. Жіночка принесла до музею народний стрій (кінець ХІХ – початок ХХ ст.) своєї бабці, що довгий час зберігався в її родині. Нас вразила не тільки краса костюма і гарне збереження, а й те, що до наших рук попав цілий комплекс вбрання.

Треба зазначити, що для музейників випадає неабияка вдача знайти та придбати цілий комплект одягу однієї людини. Адже є суттєва різниця між реконструкцією строїв того чи іншого регіону з окремих речей та реальним, «справдішнім», і, як тепер полюбляють казати, «ексклюзивним» костюмом.

Стрій, що складається з білої сорочки, гарної клітчастої спідниці, фартуха та хустини, належав Лучаніновій Ганні Тихонівні мешканці с. Ніцаха Богодухівського повіту Харківської губернії.

Цей костюм, нетиповий для українського населення нашого краю, скоріше нагадує російський. Особливо спідниця, що схожа на поньову (російський народний жіночий поясний одяг). Враховуючи те, що район побутування даного строю межував з Курською та Воронезькою  губерніями, відчувається взаємовплив російської та української культур.

Ми вдячні всім небайдужим людям, які зацікавлені у збереженні історико-культурної спадщини нашого народу і приносять до музею такі цікаві експонати.

Костюм з бабусиної скрині