Сучасник поколінь прийдешніх Микола Куліш в експозиції літературного відділу ХОКМ

(до Дня рідної мови)

Сучасник поколінь прийдешніх Микола Куліш в експозиції літературного відділу ХОКМЗначне місце в експозиції літературного відділу обласного краєзнавчого музею відведено нашому земляку відомому письменнику-драматургу Миколі Гуровичу Кулішу.

Побудові експозиції передувала велика пошукова та збиральницька робота наших співробітників на батьківщині М.Куліша в Чаплинці та Олешках. На жаль, серед представлених експонатів не так багато оригіналів. Адже архів М. Куліша не був сконцентрований в одних руках і розійшовся по державних і власних архівах, тим більше, що частина його була втрачена під час другої світової війни.  Дещо з оригіналів фотокарток вдалось знайти серед колишніх товаришів Миколи Куліша, зокрема Антона Алейникова.

У 1992 році,  до 100-річчя від дня народження Миколи Куліша, у Філадельфії проходила конференція, на яку була запрошена колишня завідуюча нашого музею Олена Олексіївна Марущак. Там вона й познайомилася з сином драматурга – Володимиром. До того часу налагодити стосунки з ним було непросто. На листи він не відповідав. Звичайно, Володимир Миколайович з побоюванням, а можливо десь із образою ставився до країни, де був репресований його батько. У 1993, 1994 роках Володимир Куліш вперше після еміграції побував на Україні. Був приємно здивований тим, що в Чаплинці встановлений пам’ятник М.Кулішу, а в музеї є розділ, присвячений життю та творчості великого драматурга, розроблено тематичну екскурсію. Тож він з радістю передав нашому музею цікаві матеріали з історії родини, фотокартки 40-их років минулого століття, книги батька, свої твори. Також  в Блакитній вітальні літературного відділу відбувся вечір-зустріч творчої інтелігенції Херсона з В.Кулішем.

У 1990-х роках на адресу літературного відділу надійшла бандероль з Канади. У ній виявилась книга, підготовлена у Нью-Йорку, Оттаві і Торонто та видана в Оттаві (видавництво «Легас») в «Українській серії». Це надрукована українською і англійською мовами п’єса М.Куліша «Зона». Зона – то рослина-паразит, що псує достигле зерно. У п’єсі, створеній 1926 року, Микола Куліш таврує міщан, пристосуванців, владолюбців і циніків, які демагогією прикривають духовну порожнечу.

Бандероль надіслала Марія Попович-Семенюк, канадійка українського походження, дослідниця творчості Миколи Куліша. Разом з Джоном Вудсвортом вона зробила англійський переклад тексту.

У передмові М.Попович-Семенюк дякує всім, з чиєю допомогою стала можливою ця публікація, в тому числі і співробітникам літературного відділу за цікаві матеріали про Миколу Куліша.

1986 року наш музей придбав від спадкоємців Марії Пилінської частину архіву Івана Дніпровського. Відновлюючи письмовий стіл письменника, реставратор музею знайшов між шухлядкою та днищем два зошити. Мабуть, Дніпровський заховав рукописи, коли від’їздив у санаторій, де помер 1 грудня 1934 року. Називались вони «Микола Хвильовий. Портрет м’ятежника» та «Микола Хвильовий» (чорнові нотатки), датовані 1930, 1933 роками. Цінність рукописів полягає не тільки в тому, що це чи не єдині повні спогади сучасника про М.Хвильового, але й в тому що в них міститься багато найрізноманітнішого матеріалу, пов’язаного з епохою, з історією української культури й літератури, а також з оточенням Хвильового, до якого входив перш за все і Микола Куліш.

Одним із останніх надходжень до літературного відділу стала книга дослідниці творчості Миколи Куліша Наталії Кузякіної «Траєкторії доль». До видання ввійшла її монографія «Доля Миколи Куліша», а також цикл наукових розвідок, які завдяки архівному матеріалу відображають драму письменника після його арешту. В кінці книги подано ілюстративний матеріал, значна частина якого надана літературним відділом Херсонського обласного краєзнавчого музею. А презентував її нашому музею Володимир Панченко, головний редактор інтернет-видання, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Найцінніші матеріали пов’язані з життям та творчістю Миколи Куліша представлені в основній експозиції та відображені у віртуальній виставці «Микола Куліш. На відстані часу». Все це не тільки дає змогу відвідувачам ознайомитись з дитячими та юнацькими роками, особистим життям, оточенням, становленням Куліша як драматурга і врешті руйнацією його надій та сподівань, що скінчилися трагічним фіналом, а й дозволяє  побачити нащадків Миколи Куліша та дізнатися про вшанування пам’яті митця на Батьківщині та за кордоном.  

Сучасник поколінь прийдешніх Микола Куліш в експозиції літературного відділу ХОКМСучасник поколінь прийдешніх Микола Куліш в експозиції літературного відділу ХОКМ

Завідувач літературного відділу
Мартинова Г.Г.