2 червня 2024 року в м. Києві у Мистецькому арсеналі завершився ХІІ-й Міжнародний фестиваль “Книжковий Арсенал”. Ця видатна, культурна подія, яка вже вдруге пройшла в часи повномасштабної війни, зібрала 35 тисяч відвідувачів. Під час ХІІ-го Книжкового Арсеналу було представлено 7 кураторських і спеціальних програм, серед яких була фокус-тема “Життя на межі” ( куратори Володимир Єрмоленко і Тетяна Огаркова).
Понад 260 гостей взяли участь у фестивалі. Серед запрошених була директорка Херсонського обласного краєзнавчого музею Ольга Гончарова. Як ніхто інший, вона, перебуваючи у прифронтовому місті, знає, яке воно – життя на межі. На цій локації зібралися творчі люди, які ділилися враженнями і емоціями, що пережили самі, ділилися знаннями та практичними досвідом, що набули під час роботи в особливих умовах, а саме – на межі життя.
Пані Ольга виступила у Панельній дискусії “Життя на межі”, де розповіла про життя в окупації, про тяжкі наслідки пограбування окупантами Херсонського краєзнавчого музею, про виставкову роботу і відкриття виставки “Незламна Херсонщина”, про рятування культурної спадщини,про видання збірки спогадів співробітників музею «Ненаукові записки».
Також вона додала, що вдалося відновити усі види музейної роботи: науково-фондової,просвітницької, науково-дослідницької.
Через неможливість приймання відвідувачів, в наслідок постійних ворожих обстрілів, музей перейшов у віртуальну площину і започаткував лекторій “Музей онлайн».
Директорка музею також наголосила на тому, що російські окупанти порушили усі міжнародні права щодо захисту культурних цінностей.
Також на фестивалі були представлені дизайнерські хустки з колекції “Викрадене мистецтво” від бренду OLIZ. Шовкова хустка з зображенням золотих скіфських, сарматських прикрас, викрадених російськими окупантами, була подарована пані Ользі з надією на їх повернення в музей.
“Не можливо коротко розповісти про усі програми, книжкові виставки, дискусії, презентації, про гостей фестивалю, організаторів та спонсорів проекту, але бажання поєднати творчих людей, спонукати їх до взаємодії, інтелектуального включення до дискусій, в яких народжуються нові ідеї, масштабні та локальні проекти, саме таку місію, на мій погляд взяли на себе організатори ХІІ-го Міжнародного фестивалю “Книжковий Арсенал” – відмітила пані Ольга.