Цюрупинський район

1 листопада 1943 року радянськими військами були звільнені села Щасливе, Ювілейне, Подо-Калинівка. 2 листопада – Нова Маячка, Козачі Лагері, Брилівка, Абрикосівка і Раденськ. 3 листопада – Виноградове (Чалбаси), Тарасівка, Великі Копані, Костогризове. 4 листопада – Солонці.

У ніч з 3 на 4 листопада 1943 року 41-ий гвардійський полк кавалеристів з групи «Ураган» 5-го гвардійського Донського козачого кавалерійського корпусу увірвався в Цюрупинськ і до ранку повністю очистив місто від ворога, захопивши багато трофеїв. 4 листопада йому на поміч прийшли частини 87 гвардійської стрілецької дивізії 13-го гвардійського стрілецького корпусу, 2-ї гвардійської армії 4-го Українського фронту. Але фашисти деякий час утримували залізничну станцію Цюрупинськ, в районі озера Вчорашнє. Там передмостове укріплення охоплювало площу 100 кв. км. Цей плацдарм отримав назву «Херсонського» і мав важливе тактичне значення. Він мав укріплення в чотири ряди траншей з багатьма дзотами та бліндажами в 6-8 рельсових накатів і прикривав підступи до пониззя Дніпра. Півтора місяці ворог утримував плацдарм.

16 грудня 1943 року війська гвардійських 2-го механізованого і 13-го стрілецьких корпусів 4-го Українського фронту почали штурм передмостового укріплення.

У ніч на 20 грудня 1943 року спільними зусиллями частин трьох гвардійських дивізій, 4 і 6 механізованих бригад, 37 танкової бригади, підрозділів артилерії, плацдарм вдалось ліквідувати. Залізничну станцію Цюрупинськ було звільнено.

У боях з ворогом на цюрупинській землі загинуло і померло від ран 3246 воїнів.