Нововоронцовський район

У результаті Нікопольсько-Криворізької операції, блискавично проведеної військами 3-го та 4-го Українських фронтів, було звільнено територію району.

У звільненні брали участь частини і з’єднання 5-ої ударної армії, 6-ої та 8-ої загальновійськових армій, а також 2-го механізованого корпусу і 8-ї повітряної армії.

7-12 лютого 1944 року воїни ударної армії форсували Дніпро і захопили плацдарм в районі Золотої Балки, Гаврилівки, Новоолександрівки.

Просуваючись вздовж берега на територію району вступили війська 6-ї армії. 27 лютого 1944 року було звільнено райцентр – Нововоронцовку. Цього дня ворога було вигнано з Гаврилівки, Золотої Балки, Хрещенівки, Любимівки, Іванівки (нині Миролюбівки), Осокорівки. 29 лютого 1944 року стали вільними Біляївка, Михайлівка, Новоолександрівка, Петропавлівка, 8 березня – Нововоскресенське, 9 березня – Дудчани.

Поблизу села Дудчани гвардії лейтенант М.Х.Губайдулін повторив подвиг Олександра Матросова, за що був удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

Під час наступу з Херсонщини на Перекоп, зовсім близько від батьківського дому, загинув мешканець Нововоронцовки, командир кулеметного взводу гвардії молодший лейтенант Іван Бережний. Взвод Бережного відбивав атаки двох рот гітлерівців, яких підтримували чотири самохідки «фердинанд». Бій був запеклий. Бережний отримав тяжке поранення, на ньому спалахнув одяг, але він продовжував «косити» ворога до останнього подиху. Посмертно йому було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

У боях за звільнення району віддали своє життя 3231 радянський воїн.