Бериславський район

На початку березня 1944 року радянські війська перейшли в наступ в районі сіл Олександрівка – Дудчани в напрямку Берислав – Херсон, але зіткнулись з шаленим опором ворога. Радянські війська були перегруповані і доповнені свіжими силами.
Звільнення території району почалось 10 березня 1944 року, коли на правобережжя – в Зміївку, Качкарівку та Червоний Маяк – висадилися перші десанти радянських військ і захопили плацдарми. З них було розгорнуто подальший наступ. У боях брали учать частини та з’єднання 2-го механізованого корпусу, 5-ї ударної та 28-ї загальновійськової армій 3-го Українського фронту.

11 березня 1944 року гвардійці 109 стрілецької дивізії, 4-ї мехбригади, 37 танкової бригади та понтонери 121 окремого батальйону після запеклого бою вибили фашистів з Берислава. Цього ж дня окупанти були вигнані з сіл Бургунка, Веселе, Козацьке, Новоберислав, Новокаїри, Отрадокам’янка, Ольгівка, Милове, Іванівка (Максима Горького), Тамаріно. 12 березня – з сіл Високе, Раківка, Тягинка, 13 березня – Лиманець (Кірове).

За мужність та відвагу, виявлені при форсуванні Дніпра та звільненні території району, звання Героїв Радянського Союзу було присвоєне М.А.Бабаніну, М.М.Мусаєву, І.І.Бочарову, В.З.Гридіну, В.Г.Ємельянову, В.С.Ніколаєву.

4-та гвардійська механізована бригада та 109 гвардійська стрілецька дивізія, які особливо відзначилися в боях за райцентр, отримали почесне найменування «Бериславських».

У боях за територію району загинули, померли від ран та пропали безвісти понад 700 воїнів.