Історія
Історичні колекції PDF Друк e-mail

Група «Історія» вміщує численні пам’ятки матеріальної культури, що оточують людину в повсякденному житті та соціально-економічній діяльності. Вони несуть інформацію про історію рідного краю, починаючи з 18 століття. Ця група налічує близько 20 000 предметів, які представляють різнопланові колекції.

Колекція кераміки відтворює всю різноманітність можливостей такого матеріалу як обпалена глина. В її складі вироби народного декоративно-ужиткового мистецтва, продукція відомих російських та іноземних промислових підприємств, а також місцевого походження, зразки будівельних матеріалів та інше. Колекція охоплює період з 18го до середини 20 століття.

Козацькі люльки - ХОКМЗаслуговує уваги зібрання козацьких люльок для паління 17 – 18 століття. Його більша частина подарована музею колекціонером Поповим Володимиром Васильовичем, начальником штаба 58 гвардійської стрілкової дивізії, уродженцем Херсонщини. 1983 року 150 одиниць люльок були передані в музей з Москви. Люльки мають різноманітну форму – глечиків, ківшиків, кухликів, у вигляді голови тощо. Вони орнаментовані рослинними і геометричними мотивами, частина з них має на поверхні клейма, які свідчать про масове виробництво.

Музей зберігає значну кількість гончарних виробів. Це глечики, горщики, полумиски, друшляки, кружки, банки та ін. Вони  мають свою специфіку, властиву народному мистецтву. Серед них орнаментовані, полив’яні і зовсім прості з червоної і жовтої глини.

Найстаріші в колекції кахлі 18 століття, знайдені на території Кам’янської та Олешківської Січей. Кахлі мають рельєфну орнаментацію у вигляді рослинних і геометричних мотивів, присутні також сюжетні елементи: деякі з них декоровані зображенням вершника зі зброєю.

Колекція меблів складається з пам’яток середини 18 – 20 століття. ЇЇ формування почалося в перші роки 20 століття. На сьогодні ми маємо достатню кількість предметів умеблювання, які побутували протягом майже 300 років. В складі колекції (130 од.) присутні меблі різноманітного призначення: скрині, шафи, ліжка, меблі для сидіння, столи, підставки для квітів, гасових ламп, дзеркала, полички та ін. Предмети, які датуються 18 ст. нечисленні, але мають значну цінність як художньо-культурні пам’ятки, в яких відобразились стильові особливості декоративно-ужиткового мистецтва того часу. Досить повно в колекції представлено 19 ст., особливо друга його половина. Меблі цього періоду різноманітні за призначенням, декоруванням і мають ознаки еклектики та історизму.

гарнітур - ХОКМСеред меблів є речі меморіального значення – гарнітур початку 19 століття з карельської берези, що належав відомому радянському письменнику Б. А. Лавреньову, меблі, які належали херсонським літераторам і громадським діячам: Гошкевичу В.І., Дніпровському І., Грабенку-Конощенку А.М. та ін.

Останнім надходженням до зібрання став двотумбовий письмовий стіл 1970-х років, який належав відомому херсонському поету М.І. Братану.

Етнографічна колекція почала формуватися в 1959 році. Незважаючи на відносно молодий вік колекції, науковцям, які надалі займались її комплектуванням, вдалося відтворити в ній всі особливості формування багатонаціонального складу населення і задокументувати історію заселення та освоєння теренів Херсонщини. Це зразки народних старожитностей кінця 19 – початку 20 століття, жіночі і чоловічі строї та елементи традиційного вбрання, хатнє начиння, знаряддя праці, предмети народного декоративно-ужиткового мистецтва.

народний одяг - ХОКМОкрасою цієї колекції є збірка народного одягу. Ми маємо:
115 зразків сорочок-вишиванок: чоловічих, дитячих, жіночих. Більшість виготовлено з домотканого полотна, іноді фабричної тканини або комбіновані (верхня частина сорочки з тонкого полотна, нижня з грубого).
18 одиниць верхнього одягу: це сіряки, юпки, плюшки, пальто, свита, кожух.
27 одиниць нагрудного одягу: керсетки, «кохти», «юпочки», лейбики. Як правило, вони виготовлені з фабричної тканини: чорного або коричневого кольору, червоного, зеленого, квітчасті.
26 одиниць поясного одягу: спідниці, запаски, плахти, андарак, літник, обгортка, крайки та ін.
50 одиниць головних уборів: хусток, очіпків, намітка. Серед них – російські святкові хустки 19 століття з вишивкою металізованими нитками (2 од.).
19 одиниць взуття: постоли, личаки, чоботи, черевики.
Жіночі прикраси: намиста з коралів (3 од.), скляні буси, дукачі та ін.
Елементи курдського національного вбрання: тараз, фартух, головний жіночий убір.
Елементи єврейського національного вбрання: костюм чоловічий, талліт, кіпа (3од.)
Костюм польський сценічний: сорочка, безрукавка, спідниця, фартух, пояс,хустина.
Костюм німецький жіночий: сукня, фартух, хустка.

Рушники посідають окреме місце в етнографічній колекції музею і налічують 233 одиниці. (Цю колекцію також можна віднести до розділу музейних орнаментованих тканин). За технікою виконання орнаментації їх можна поділити на

 • рушники з тканими узорами
 • вишиті.

Вишивка – один з найдавніших видів орнаментації, вона зберігає традиційні техніки, з покоління в покоління передаються найкращі рушникові мотиви і сюжети.

Вишиті рушники умовно можна поділити на кілька груп:

 1. Рушники, прикрашені смугами рослинного орнаменту з незаповненою серединою. Іноді смуги рослинного чергуються з геометричним орнаментом, або композицію завершує «вазон», в який перетворився поширений на Лівобережній Україні мотив «дерева життя».
 2. Рушники зі смугами мережки і рослинного орнаменту, вишитого хрестиком, які чергуються між собою. В таких рушниках композицію часто завершують зображення птахів, що сидять на квітучих гілках.
 3. Найдавніші рушники – вишиті червоними нитками рушниковим швом. Мотив вишивки – «дерево життя».
 4. Рушники пізнього походження. Вони виконані на фабричному полотні, орнаменти змішані, багатокольорові, техніки різноманітні: гладь, хрестик, рушниковий шов та ін.

Часто вишиті рушники прикрашались китицями, до країв пришивали в’язане мереживо.

Окрему групу рушників складають ткані кролевецькі рушники, виконані в техніці перебору червоним на білому тлі. У візерунках зустрічаються мотиви двохголового орла, корони, схематизовані башти, геометричні елементи.

Колекція платівок Херсонського обласного краєзнавчого музею налічує близько 300 експонатів і охоплює період з поч. 19 ст. до 90-х років 20 ст.

Музейна збірка містить записи різноманітних жанрів. Це промови, документальні та суспільно-політичні записи, симфонічна, оперна, хорова музика, естрадні пісні та пісні радянських композиторів, учбові записи та ін. Формати платівок відповідають стандартам: 30, 25, 17,5 см. Також до складу колекції входять гнучкі платівки середини 20 ст., які не виправдали себе і були зняті з виробництва.

У колекції представлено грамплатівки 13 грамофонних фабрик російського та іноземного походження, що діяли на території Росії на початку ХХ ст.: «Русское акционерное общество грамофонов» -РАОГ, «Грамофон», «Пишущий Амур», «Зонофон», «Стелла Рекорд», «Сирена Рекорд», «Сирена Гранд Рекорд», «Лирофон», «Тонофон Рекорд», «Омокорд», «Поляфон Рекорд», «Колумбія», «Аристотипия». Найстаріші з платівок – односторонні. Таких в колекції всього три одиниці. Одна з них належить виробництву американської компанії «Колумбія фонограф компані», поч. 20 ст.

У складі історичної групи також є колекції:

 • металевого посуду – кухонного і столового;
 • різноманітні вироби зі скла – посуд столовий, фармацевтичні ємності, пляшки для вина, вази;
 • сувеніри;
 • колекція спортивних нагород і спортивного знаряддя;
 • прапори, військове спорядження;
 • макети технічних споруд і механізмів,
 • колекція листівок 20 ст. – побутових, етнографічних, поздоровчих, з видами старого Херсона;
 • колекція музичних інструментів та звуковідтворюючі пристрої;
 • колекція іграшок дитячих і новорічних;
 • колекція годинників;
 • православна міднолита пластика тощо.

Документи (близько 6000 од. Історичної групи та 1100 од. Архівної) характеризують соціальне, економічне та політичне життя України та Херсонщини у 18 – 20 столітті. Значний інтерес становлять пам’ятки періоду заснування міста Херсона та попереднього періоду. Це карти воєнних дій за часів російсько-турецьких війн 1768 – 1774рр. та 1787 – 1791 рр., план Херсонської фортеці 1792р. та креслення окремих будівель на території фортеці, креслення військових кораблів, які будували на Херсонській верфі в першій чверті 19 століття, документи державних установ 18 – 19 століття.

Вагома колекція документів часів Великої Вітчизняної Війни. Це фронтові листи, накази, мапи воєнних дій, посвідчення, подяки, мемуари та ін.

Численні документи, що характеризують часи СРСР – грамоти, телеграми, посвідчення, документи учасників партійних з’їздів та багато іншого.