Скульптура лева PDF Друк e-mail

Скульптура лева

Середина V ст. до н. е., Ольвія

Мармур. Висікання. Шліфування.

Знайдена поблизу села Парутине Миколаївського р-ну наприкінці XIX ст., до музею потрапила в 1917 р. у складі колекції Іона Суручана.Скульптура лева, який присів на передні лапи перед стрибком. Голова повернута на три четверті вліво. Динамічно показана анатомічна будова тварини. На місці вух – пласкі пази для вкладок; в стиснутому роті –округлі пази для вкладок; в стиснутому роті – округлі пази для кільця. Скульптура, імовірно, було надгробною пам’яткою.

У V ст. до н. е. в Ольвії оселився скіфський цар Скіл, який був сином царя Аріапейта і знатної грекині. Одружившись з громадянкою Ольвії, він настільки вподобав грецький спосіб життя, що волів проводити більшу частину часу в збудованому ним в Ольвії мармуровому палаці, а не в степах зі своїм народом. Згодом Скіл вирішив підкреслити свою повагу до грецької культури, вклонившись олімпійським богам. Скіфи не змогли знести зради батьківських богів і повстали проти царя. В цьому повстанні Скіл і загинув. А історія його невдалого правління стала пересторогою наступникам Скіла на троні.

Також, є підстави гадати, що ця скульптура лева могла бути окрасою збудованого Скілом в Ольвії розкішного палацу, досі не знайденого археологами.