Мені хотілося б познайомити моїх читачів з чудовою особистістю - В.І.Гошкевичем...

2015 рік для Херсонського обласного краєзнавчого музею пройде під знаком ювілеїв: 155-річчя від дня народження засновника музею Віктора Івановича Гошкевича та 125-річчя самого закладу! З цієї нагоди музей започатковує проект «Музей 125», який покликаний не лише відсвяткувати ювілейну для музею дату, а й нагадати усім про його засновника: Гошкевича-музейника, Гошкевича-археолога, Гошкевича-науковця, Гошкевича-статистика.

У березні 2015 року виповнюється 155 років від дня народження Гошкевича Віктора Івановича (1860-1928), Героя Праці, археолога, статистика, діяча науки та культури, засновника та завідувача Херсонського музею старожитностей.

Народився Віктор Іванович 9 (21) березня 1860 року у місті Києві в родині протоієрея,  професора Київської духовної семінарії Івана Олексійовича Гошкевича. Освіту історика отримав на історичному відділені історико-філологічного факультету Київського університету (1882-1886 рр.). Вивчав археологію і археографію під керівництвом відомого українського історика, археолога та етнографа В.Б.Антоновича.

В музейній галузі працював разом з академіком Всеукраїнської Академії Наук М.І.Петровим. В 1883-1889 рр. Гошкевич займався публіцистичною діяльністю та археологічними дослідженнями. Цей досвід став у нагоді в подальшій науковій та громадській діяльності.

У 1890 році Віктор Іванович приїхав в місто Херсон. Тут він отримав роботу в губернському статистичному комітеті в якості секретаря. Статистична діяльність та статистичні видання Віктора Івановича і сьогодні залишаються важливими джерелами з історії Херсонського краю.

З 1898 року у губернському місті Херсоні стала видаватися газета «Югъ», редактором та видавцем якої став В.І.Гошкевич. У 1906 році газета була закрита.

Заснування Херсонського музею при Херсонському губернському статистичному комітеті в 1890 р. пов’язане з ім’ям В.І.Гошкевича. Саме з 1890 року заклад починає свій відлік. До створення музею Віктору Івановичу вдалося залучити багато добровільних помічників та ентузіастів – поміщиків, вчителів, учнів гімназій. У своїй газеті «Югъ» та в «Літописах музею» він популяризував всіх, хто приносив в дар музейні предмети. В результаті такої збиральницької роботи до 1897 року колекція музею настільки збільшилась, що надалі не змогла вміщуватися в квартирі його засновника. Основну частину музейного зібрання склали знахідки самого Віктора Івановича, який вміло проводив археологічні дослідження пам’яток різних епох.

За весь час його великої творчої і дослідницької діяльності було  опубліковано 25 робіт Віктора Івановича, серед них: «Клади і древності Херсонської губернії», «Древні городища по берегам Низового Дніпра», «Літописи музею». Й на сьогодні ці праці зберігають своє наукове значення.

В середині 90-х років постало питання про окреме приміщення для експонування колекції. І на початку 1897 року музей був відкритий для відвідувачів, розмістившись в трьох залах Херсонської громадської бібліотеки. За підтримки місцевої влади та добровільних помічників музей постійно поповнювався новими матеріалами. А його засновник не на мить не припиняв збиральницої роботи.

Володимир Кедровський в своїх «Обрисах минулого» пише: «у своєму поводженні, в розмовах Віктор Іванович завжди був спокійним,зрівноваженим і переконливо щирим. Його маєстатична постать приваблювала до себе кожного, хто мав нагоду працювати під його керівництвом. Перше враження чим далі, тим більше поглиблювалось й переходило в глибоке прив’язання, яке залишалося на все життя…»

В 1911 році сталась визначна подія для міста – була офіційно відкрита музейна експозиція по вулиці Говарда (нині Ушакова, 16). Музей отримав назву міський музей старожитностей Херсонського краю. У своїй доповіді на урочистому відкритті його засновник і хранитель наголосив: «Херсонський музей представляє помітну величину, не тільки за своїми розмірами, але й за науковим значенням зібраних у ньому колекцій». На відкриття музею приїхали поважні гості, були отримані вітальні телеграми від наукових установ. Сам Віктор Іванович отримав посаду хранителя музею. З самого початку роботи для широкої публіки, музею користувався любов’ю та повагою городян, його підтримували сотні людей. Фонди музею поповнювалися за рахунок дарів. Вже в

1913 році в музеї налічувалося 21 822 музейних предметів. Кожен відвідувач, в якого виникали питання при огляді експозиції, міг отримати пояснення від Віктора Івановича Гошкевича особисто. Окрім того, він часто виступав з публічними лекціями. Художник П.Нілус у 1914 році у своїй статті писав: «Мені хотілося б познайомити моїх читачів з чудовою особистістю В.І.Гошкевичем, завдяки якому Херсон володіє прекрасним музеєм старожитностей».

У громадянську війну зусиллями В.І.Гошкевича та його помічників музей вдалося зберегти. Більш того, просвітницька та збиральницька роботи не припинялися.

В роки Радянської влади Віктор Іванович залишався директором створеного ним історико-археологічного музею. Був обраний дійсним членом Всеукраїнської археологічної комісії Академії Наук УРСР. Викладав в Херсонському інституті народної освіти (нині Херсонський державний університет). Самовіддану багаторічну працю науковця не могли не відмітити й радянські чиновники. Так, у листопаді 1922 року йому було присвоєно високе звання Героя Праці.

В 1924 році Віктор Іванович в останній раз виїхав на розкопки і керував роботою своїх учнів і послідовників – І.В.Фабріціус і Е.Ф.Мамаєнко. Вже в 1925 році Гошкевич вийшов у відставку. Через рік після смерті Віктора Івановича в 1929 році співробітники музею видали останній випуск «Літописів музею», присвятивши його світлій пам’яті його засновнику.

Все своє цікаве і складне життя Віктор Іванович досліджував наш край та розвивав Херсонський музей. Своєю працьовитістю, самовіддачею, яскравими особистісними і професійними якостями він заклав музейні традиції, які тривають і до нині.

У 1982 році офіційно відкрилася нова експозиція Херсонського обласного краєзнавчого музею у великій будівлі за адресою Соборна/Леніна, 9. За ці роки музей пережив багато перетворень і змін. Його фондова колекція налічує близько 180 000 музейних предметів. У її формування, вивчення вкладена праця багатьох поколінь музейних працівників. Незмінною залишається традиція музею – зберігати, вивчати і презентувати свої колекції.

Отож, 2015 рік – рік  двох великих ювілеїв Херсонського обласного краєзнавчого музею. Це чудовий привід прийняти участь в проекті «Музей 125», в рамках якого впродовж 2015 року будуть проведені святкові музейні інтерактивні акції, квести, відкриття нових виставок до 155-річчя від дня народження Віктора Івановича Гошкевича та 125-річчя музею.

Завітавши в ці дні до музею, херсонці та гості міста зможуть глибше познайомитися з життям та діяльністю видатного науковця та музейника Віктора Гошкевича, а можливо й пізнати його з іншого боку.

Гошкевич Віктор Іванович. 1891 рік.Будинок Херсонської громадської бібліотеки, у якому в 1898-1910 рр. розташовувався музей. Початок ХХ ст.В.І.Гошкевич у музейному залі в приміщені міської бібліотеки. Початок ХХ ст.Будинок по вулиці Говардівській, 10, де розмістився Херсонський музей у 1910 році. Візитна картка хранителя Херсонського музею старожитностей В.І.Гошкевича. 1910-ті рр..Печатка Херсонського міського музею старожитностей Херсонського краю. 1909 рік.Сучасний Херсонський обласний краєзнавчий музей, заснований В.І.Гошкевичем у 1890 році (будівля по вулиці Леніна/Соборна, 9). 2014 рік.

Заступник директора з наукової роботи, Ржевська Ю.О.