Фрідріх Фальц-Фейн – меценат Таврійського краю

Фрідріх Фальц-Фейн – меценат Таврійського краюТворити добро для інших, для суспільства спроможний не кожен. Але Херсонщині на таких людей щастило. Доброчинність, безкорислива допомога людям була властива родині Фальц-Фейнів. Вони спрямовували свої кошти на будівництво й утримання об’єктів, призначення яких – слугувати людині й громаді. Широкому загалу більш відоме ім'я Фрідріха Едуардовича Фальц-Фейна, засновника заповідника, зоопарку, ботанічного парку, музею в маєтку «Асканія-Нова». Він увійшов в історію як відомий громадський діяч та меценат, який захоплювався природоохоронною справою не тільки до «глибини своєї щирої душі, а й до глибини своєї кишені».

Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн народився 28 квітня (16 квітня за старим стилем) 1863 року в Асканії-Новій, був старшим сином Едуарда Фальц-Фейна та Софії Кнауф. З дитинства хлопчик вирізнявся незламною волею, активністю, добрим серцем.

Його дід Готліб Кнауф дуже любив природу і вдома тримав дрібних співочих пташок. Фрідріх мав можливість спостерігати за чарівними створіннями і назавжди прикипів до них серцем, йому подобалося у них все: дивовижний спів, надзвичайна краса оперення та вільний політ. Батьки всіляко підтримували інтерес своїх дітей до природи, дарували популярні, розкішно ілюстровані книги про тварин. Домашній учитель Вільгельм Конраец також обожнював птахів і швидко знайшов підхід до кмітливого Фрідріха.

11-річному Фрідріху у подарунок до дня народження (за іншою версією – за успішні іспити до Херсонської гімназії) батько побудував першу вольєру площею 9 кв.м для дрібних співочих пташок. З цього часу колекція зоопарку постійно поповнювалася. З трьох основних об’єктів Асканії-Нової (зоопарк, заповідний степ і зрошуваний парк) найулюбленішим дітищем Фрідріха Едуардовича протягом усього його життя залишався зоопарк. Ще в студентські роки Фрідріх став активним членом товариств природознавців – Дерптського та Національного акліматизаційного у Франції, отримав срібну медаль (1888 р.) за досягнення в акліматизації диких ссавців і птахів в Асканії.

Він зустрічався з багатьма цікавими особистостями та провідними спеціалістами, які усебічно підтримували і схвалювали його діяльність. Згодом, завдяки ґрунтовному розумінню справи, працьовитості і блискучому організаційному таланту, Фрідріх перетворить Асканію на неповторний природний куточок, її називатимуть «раєм для тварин».

З 1870 року представники родини Фальц-Фейнів були активними учасниками земських повітових і губернських зборів Таврійської та Херсонської губерній і не припиняли свою діяльність аж до 1917 року. Зокрема 1902 року, коли в Херсонському губернському земстві вирішувалося питання про організацію земського музею, земський гласний К.Е.Фальц-Фейн виступив з пропозицією про передачу музею повітового земства у розпорядження губернії. Усвідомлюючи важливість існування музеїв для розвитку науки, Фальц-Фейни виступали за створення й поповнення колекцій як у власному музеї в Асканії, так і в Таврійському та Херсонському губернському земствах. Найбільший внесок у розвиток музейної справи зробили чотири представники славетної родини Фальц-Фейнів: Фрідріх Едуардович, Карл Едуардович, Олександр Едуардович та Олександр Іванович. Але донедавна про це не знали навіть музейні співробітники. Тому невипадково виникла думка про видання каталога-альбома «Дарунки родини Фальц-Фейнів у Херсонському краєзнавчому музеї», до якого увійшов збережений музеєм колекційний матеріал, переданий родиною засновника заповідника «Асканія-Нова». Дарунками Фрідріха Едуардовича Фальц-Фейна є чучела птахів (беркута, фазана, брижача, шишкара ялинового) та ссавців (ховраха малого, бабака, земляного зайця) і тушки птахів (підсоколика малого). Із зоологічного саду «Асканія-Нова» надійшли декілька чучел копитних: сайгаки (самець, самка) з етикеткою «Экземпляры музея происходят из зоологического сада в Аскании-Нова – это дар владельца сада Ф.Э. Фальц-Фейн»); 07.04.1904 р. та антилопи гарна (самка з дитинчам). Найбільшу кількість експонатів із зазначеної колекції Фальц-Фейнів передав Карл Едуардович – власник економії Іванівка Херсонського повіту (зараз село Максима Горького Бериславського району Херсонської області). Серед них чучела змієїда, підорлика великого, орла степового, сипа білоголового, журавля сірого, хохітви, шпака рожевого, тушка сивки звичайної та ін. Більшість переданих експонатів – чучела тварин, які колись населяли південноукраїнські степи, а тепер стали рідкісними. Особливо варто виокремити кілька рідкісних видів птахів: казарку червоноволу, савку, підорлика великого, дрохву.

Майже кожен куточок експозиції відділу природи музею нагадує про засновника всесвітньо відомого заповідника «Асканія-Нова». Залишилися експонати, видання та спогади, які допомагають скласти цілісну картину його благодійної діяльності. Нещодавно у відділі природи відкрито виставку «Асканія-Нова – природне диво України», яка знайомить з основними етапами створення, існування заповідника «Асканія-Нова» ім. Фрідріха Фальц-Фейна.


Завідувач науково-природничого відділу
Ємельянова С.Ф.