Весна!

Гіацинтик ПалласівПора року, яку ми з нетерпінням чекаємо. З приходом теплих днів з'являються тендітні перші дари оновленої землі – первоцвіти. Це перша усмішка весни, яка нагадує про чарівність та неповторність природи нашого краю.

Ірис карликовийГіацинти, проліски, тюльпани, конвалія, мати-й-мачуха, іриси після тривалої зими приносять величезну втіху для душі. Прогулянка на природу навесні – просто спокуса. Руки так і тягнуться до квітів. Зірвемо кілька квіточок – і зберемо букетик, який поставимо у вазу. Мине кілька днів – і викинемо його на смітник. То яка з цього користь?

Проліска дволистаЗбирання весняних квітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж ушкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю псуються рослини. Зриваючи стеблину з квіткою, ми губимо приблизно 17 майбутніх рослин, а для того щоб з насіння конвалії виросла доросла квітуча рослина, необхідно 7-8 років. Сам процес проростання насіння тривалий і складний.

Рябчик малийСон чорніючийПервоцвіти мають не тільки естетичне, але й практичне значення. Нектаром живляться бджоли, джмелі, метелики, а мурахи частково поїдають насіння. Досить часто деякі весняні квіти використовують у фітотерапії.

До «Червоної книги» потрапили рослини, які раніше були в природі нашого краю у великій кількості: проліска двулиста, гіацинтик Палласів, шафран сітчастий, тюльпан Шренка, тюльпан скіфський, сон чорніючий, ковила дніпровська, конвалія травнева та інші. Ці рослини підлягають суворій охороні згідно з Положенням про Червону книгу України. Їх не можна зривати, викопувати. Продавати дикоростучі червонокнижні рослини забороняється.

Тюльпан ШренкаКожен з нас повинен розуміти, що відповідальне ставлення до навколишнього природного середовища буде гарантією збереження природи нашого краю. Пам’ятаймо – те, що ми залишимо для наступних поколінь залежить від нашого вибору!

Шафран сітчастийТому ми повинні піклуватися про навколишнє середовище. Краще зробити кілька фото на галявині, ніж завдати рослинам болю. Дощової осені чи холодної зими візьмемо фотоальбом і згадаємо весну. А коли вона знов настане, неодмінно підемо на поляну, щоб ще раз насолодитися красою первоцвітів і знатимемо, що цей чарівний фотокадр можна буде повторити!

22 квітня в ХОКМ відбудеться цикл екологічних заходів присвячених Дню Землі. Кожен, хто бажає, може взяти участь в акції «Посади квітучу ділянку степу в нашому місті» та зробити свій невеликий внесок, відвідавши екологічні заходи по збереженню природи нашого мальовничого та неповторного краю.

Апольцева Т.,
науковий співробітник відділу природи