До ювілею Миколи Куліша

До ювілею Миколи КулішаПостать Миколи Куліша одна з найтрагічніших в українській драматургії доби «Розстріляного відродження».

Народився майбутній драматург 6 грудня 1892 року в Чаплинці на Херсонщині. Там минули його дитячі літа. Після закінчення сільської школи хлопець навчався в Олешківському міському восьмикласному училищі. Екстерном склав екзамени за шість класів гімназії (1913 р.) і вступив до Одеської школи прапорщиків.

Участь у І-й Світовій війні важко позначилась на особистості М.Куліша: поранення, контузія та посилення критичних настроїв. У березні 1917 року молодий офіцер робить вибір, що надовго визначив його соціальні та життєві шляхи. Він один з перших офіцерів полку перейшов на бік революційного табору, пов’язуючи з цим надії на побудову справедливого суспільства. Після повернення з армії до Олешок продовжується військовий сюжет у житті Куліша. У липні 1919 року він формує Дніпровський селянський полк. Завершив Куліш військову кар’єру начальником штабу групи військ Херсонського напрямку. В 1921 року Куліш працює головою Надзвичайної повітової комісії по боротьбі з неписьменністю.

До ювілею Миколи КулішаПісля написання першої п’єси «97»,  яка набрала розголосу на столичній сцені, драматург переїхав до Харкова. Тут зблизився з М.Хвильовим і вступив до літературної організації ВАПЛІТЕ, а згодом став її президентом. У Харкові написав п’єси «Народний Малахій», «Мина Мазайло», «Патетична соната» та ін. У цих драматичних творах Куліш гостро поставив проблему українізації, культурного розвитку свого народу, створив колоритні національні характери, які набули  популярності завдяки майстерності акторів театру Леся Курбаса «Березіль». За антипартійні, націоналістичні п’єси, що суперечили урядовій політиці, в 1934 році письменника було виключено з комуністичної партії, а в грудні 1934 під час похорону найближчого друга І.Дніпровського М.Куліш був заарештований просто на вулиці.

На закритому процесі 27-28 березня 1935 року М.Куліша у складі великої групи «націоналістів» було засуджено виїзною сесією Військової колегії Верховного суду СРСР на 10 років ув’язнення в спец таборах.

До ювілею Миколи КулішаПокарання драматург відбував на Соловках, де його тримали в спец ізоляторі як особливо політично небезпечного злочинця. Останнє, що бачив драматург, – був суворий північний пейзаж з вікна камери-одиночки. За документами судово-слідчої справи М.Г. Куліша, особлива трійка УНКВС по Ленінградській області, постановою № 83 від 9 жовтня 1937 року винесла йому смертний вирок. Розстріляно відомого драматурга України 3 листопада 1937 року.

До ювілею Миколи Куліша

Завідувач літературного відділу ХОКМ
Мартинова Г.Г.