Співочі птахи нашого краю

Зяблик - ХОКМВесняна пора. Оживає природа. Проміння ранкового сонця просіюється крізь прикрашене рожево-білими квітами яблуневе гілля і веселковими переливами відбивається у крапельки роси. Урочисто лине дзвінка пісня зяблика, маленької чепурної пташки, яка сповіщає нам про прихід весни. Скінчивши свій наспів, зяблик хутко пірнає у смарагдове листя і заходиться лаштувати житло.

Птахи дарують нам неповторну естетичну красу та милозвучні співи та безумовно приносять користь для природи та людини. Природа розпорядилася таким чином, що даром співу наділені тільки самці. Вони ж здебільшого відрізняються від самок яскравішим забарвленням. Самки видають тільки властиві своєму видові закличні та сигнальні звуки. Деякі з них намагаються співати, проте це не що інше, як фальшиве наслідування самців.

Шпак - ХОКММайже всі співочі птахи якоюсь мірою є пересмішниками, тобто маючи свою власну «партію», вони, крім того, переймають у своїх обдарованих родичів гарні звуки і включають їх до своїх пісень. Проте не тільки в родичів і не тільки в обдарованих. Багато хто спостерігав, як на весні, сидячи біля шпаківні й тріпочучи крилами, шпак висвистує на всі лади свою пісеньку. Ви проходите повз нього і раптом чуєте десь угорі собаче гавкання. Дослухаєтесь і не можете втриматись від посмішки – це «гавкає» шпак.

Соловей - ХОКМВизнаним співцем добра і кохання, символом весни і волі є соловейко. Виконати майстерно свою роботу так, як виконує він, не здатен жоден інший птах. Серед пташиного світу соловейко – найдосконаліший співочий талант. Навіть люди рівняються на нього, тому і кажуть про цього співака: «Співає, як соловейко!». Він – передвісник справжньої весни в лісах та гаях, але тільки тоді розпочинає оспівувати весну, коли нап'ється води з березового листя, і співає доти, поки не перецвітуть сади. Обсипається цвіт – поступово стихає солов'їний спів. Цього співучого птаха настільки люблять всі, що назва «соловей» поступилася лагідному слову «соловейко». Чарівним солов’їним співом людина захоплюється багато віків. Та не всі солов’ї однаково талановиті. Більшість співає посередню, «стандартну» пісню. Однак є й інша категорія цих птахів, це співаки – «композитори». Причому спів збагачується за власним розсудом співака і тоді виходить справжня симфонія звуків.

Дрізл - ХОКМЗ піснею солов’я нерідко порівнюють пісню співочого дрозда і навіть називають його лісовим соловейком. Перед тим як співати, дрізд, мов той музикант, настроює «інструмент»: спочатку видає свист середньої сили, потім робить паузу, після якої лунає гучніший свист – і знову пауза. А за якусь мить ліс наповнюється симфонією звуків, які чути далеко навкруги.

Дивує своєю піснею добре відома пташка – зяблик. Її пісня або «бій» починається розсипом дзвіночків і «стукотінням», подібним до бою барабанів, а закінчується треллю. Наприкінці минулого століття захоплення співом зяблика, особливо в гірських місцевостях Німеччини та Австрії, набуло таких масштабів, що нерідко птах з відмінним «боєм» коштував стільки, скільки корова.

Більшість видів пернатих демонструє свої співецькі здібності лише на початку шлюбного періоду, інші охороняють свою територію від конкурентів протягом тривалішого часу і співають саме з цією метою. Інколи, слухаючи, як співають два птахи, люди уявляють собі любовний дует самця і самки, хоча насправді співають двоє самців-суперників, змагаючись в мистецтві співу.

Мешкаючи у великих містах і перебуваючи в постійних клопотах, ми майже не звертаємо уваги на те, що поряд з нами співає, гомонить, вирує багатий пташиний світ. Зрідка ми виїжджаємо далеко за місто з наміром помилуватися природою, насолодитися пташиним співом, не здогадуючись, що в найближчому парку щодня можна побачити і почути багато різних птахів. Ці рухливі, співочі, барвисті створіння не тільки прикрашають парки, ліси, сади, а й знищують величезну кількість комах та інших шкідників рослин.

Усі птахи мають велике значення для природи. Вони зберігають для майбуття «зелену мантію землі» – наші парки, ліси, сади. Вони стають своєрідним індикатором забруднення навколишнього середовища. А якщо є небезпека для птахів, значить і навколишнє середовище загрожує людині.

Потрібно охороняти птахів, підгодовувати їх взимку та створювати умови для гніздування. Наші дії сприятимуть збереженню природи і розквіту гармонійного існування життя на землі.

Апольцева Т.А.,
науковий співробітник відділу природи